I took the "100 Dollar Challenge" today at Walmart. The goal was simple: Feed a family of four for a week. Healthy meals. No junk. I failed. I failed miserably. I grabbed the basics: Ground beef (the cheap kind), milk, eggs, bread, a bag of apples, some chicken thighs, rice, and frozen veggies. When the cashier rang it up and said "$112.50," I felt that hot flush of embarrassment on my neck. I had to make a choice. I put back the bag of apples ($7?!) and the box of cereal for the kids. We are two working adults with degrees. We shouldn't have to choose between fresh fruit and breakfast cereal. Look at this photo. This pile of food used to cost $60 three years ago. Now, $100 doesn't even fill the bottom of the cart. How are you guys surviving? Are you cutting out meat? skipping meals? Make it make sense. #InflationReality #GroceryPrices #CostOfLivingCrisis #MiddleClassStruggle #Economy #WalmartHaul #FedUp









